Ilmastonmuutoksen hillintä ja sopeutuminen avainasemassa Suomen ilmastokestävyyden varmistamisessa
Ilmaston kuumenemisen talousvaikutukset ovat huomattavasti arvioitua suuremmat, uutisoidaan Ylen tuoreessa artikkelissa. Uutista varten on haastateltu myös Tyrskyn seniorikonsultti Adriaan Perrelsiä, jonka mukaan Suomi on toistaiseksi välttynyt ilmastonmuutoksen suurimmilta taloushaitoilta. Pitkällä aikavälillä vaikutukset näkyvät kuitenkin myös Suomessa.
Ylen uutisessa viitataan uuteen tutkimukseen, jonka mukaan ilmastonmuutoksen taloudelliset vaikutukset voivat olla jopa kuusi kertaa aiemmin arvioitua voimakkaampia.
“Tuore tutkimus on osoitus siitä, miten uudella monipuolisemmalla ja korkealaatuisemmalla datalla voidaan tuottaa entistä tarkempia arvioita ilmastonmuutoksen talousvaikutuksista. Toisaalta kyseinen tutkimus on on ensisijaisesti tutkimusavaus ja aihepiiri kaipaa lisää analyysia. Erään toisen samankaltaisen tutkimuksen tulokset viittaavat myös arvioitua suurempiin taloudellisiin häviöihin, tosin sen mukaan vaikutukset ovat kuusinkertaisen sijaan kaksinkertaisia, eli taloudelliset vaikutukset voivat kasvaa enemmän kuin aiemmin arvioitu, mutta on vielä epävarmaa, kuinka paljon”, Adriaan Perrels toteaa.
Haitalliset vaikutukset talouteen ovat yksi puoli ilmastonmuutoksen aiheuttamista ongelmista. Muun muassa sään ääri-ilmiöt lisääntyvät ilmastonmuutoksen myötä, millä on myös merkittävä vaikutus talouteen. Suomessa erityisesti rankat lumisateet, rajuilmat, helleaallot, kuivuus, metsäpalot ja rankkasateiden aiheuttamat tulvat kuuluvat näihin ilmiöihin. Mitä korkeammalle maapallon ilmaston keskilämpötila nousee, sitä voimakkaampia ovat vaikutukset sekä talouteen että ääri-ilmiöiden esiintymiseen ja vakavuuteen. Ripeitä kasvihuonekaasupäästöjen hillintätoimia tarvitaan, jotta vaikutukset saadaan pysymään mahdollisimman lievinä. Hillintätoimien lisäksi tarvitaan myös oikea-aikaisia sopeutumistoimia, sillä hillintätoimista huolimatta maapallon keskilämpötila on jo noussut reilun asteen verran esiteollisista ajoista. Sopeutuminen on tärkeää myös taloudellisten vaikutusten suitsimisessa. Adriaan Perrelsin ja kumppaneiden tutkimuksen mukaan (2022) ennakoivat sopeutumistoimet voivat säästää Suomessa noin 8 miljardia euroa vuoteen 2070 mennessä.
Ilmastonmuutoksen hillintä ja siihen sopeutuminen ovat Tyrskyn erityisosaamista
Tyrsky-Konsultointi edistää ilmastotyötä lukuisten hankkeiden kautta sekä tarjoaa asiantuntijapalveluita hillintään ja sopeutumiseen liittyen muun muassa kunnille, alueille, yrityksille ja ministeriöille. Tyrsky on ollut esimerkiksi tekemässä katsausta kasvihuonekaasupäästöihin ja arvioinut kansallisia polkuja kohti ilmastoneutraaliutta Pohjoismaissa. Lisäksi Tyrsky on selvittänyt luontopohjaisten hiilensidontaratkaisujen mahdollisuuksia Keski-Suomessa ja toteuttanut maksuttoman verkkokurssin yritysvastuun, ilmastotyön ja kiertotalouden teemoista kaupan alalla toimiville.
Myös sopeutumisen saralla Tyrsky on merkittävä toimija. Tyrsky antaa sopeutumiseen suunnitteluun, toteutukseen ja siihen liittyvään sidosryhmätyöhön asiantuntijatukea kunnille ja alueille Suomessa, Ruotsissa sekä Tanskassa MIP4Adapt -hankkeen puitteissa. Lisäksi Tyrsky on kehittänyt Tampereen kaupunkiseudulle sopeutumisen työkalupakin, joka tarjoaa kaupunkiseudun kunnille konkreettisia keinoja kehittää sopeutumistyötään. Tyrsky on myös mukana vakuutusinnovaatioita kehittävässä PIISA-hankkeessa, joka pyrkii tukemaan kotitalouksia, yrityksiä ja julkista sektoria sopeutumisessa sekä luomaan sopeutumista edistäviä tuotteita ja palveluita.
Jos haluat kuulla lisää toiminnastamme ja palveluistamme, lisätietoja antavat toimitusjohtaja Pirjo Jantunen (pirjo.jantunen@tyrskyconsulting.fi) sekä tutkimusjohtaja Kati Berninger (kati.berninger@tyrskyconsulting.fi).